Elewacja jest jak twarz domu - to na nią najpierw zwracają uwagę goście i domownicy. Jest elementem estetycznym budynku, ale także izoluje i zabezpiecza przed zimnym powietrzem. Jej mycie jednak często nastręcza trudności. Chcesz poznać 3 niezawodne sposoby, które sprawią, że Twój dom zalśni na nowo? Czytaj dalej.


Dlaczego elewacja się brudzi?

Wiele czynników wpływa na zabrudzenia na elewacji. Głównie są to czynniki niezależne od Ciebie. Pierwszym z nich jest lokalizacja, czyli usytuowanie budynku. Kiedy Twój dom stoi w pobliżu ruchliwej ulicy, nie dziw się, że zanieczyszczone spalinami powietrze wpływa na Twoją elewację. W takim wypadku musisz czyścić ją o wiele częściej. 

Kolejnym problemem może okazać się wilgoć. Jeśli budynek usytuowany jest w lesie (o czym wiele osób marzy), mogą osadzać się na nim glony i grzyby. Nie jest to ani estetyczne, ani zdrowe. Na tego typu zabrudzenia najczęściej narażone są chropowate powierzchnie o wielu wgłębieniach. To właśnie w nich łatwo osiada kurz i brud. Przyznaj, pnące winorośle wyglądają zjawiskowo, jednak są siedliskiem pleśni i grzybów. Wybierz raczej taką roślinność, która pochłania wilgoć i pomaga osuszyć budynek. 

Co jeszcze wpływa na zabrudzenia na elewacji? Jej rodzaj. Gładkie i cienkie tynki będą dłużej czyste. Mineralne są nasiąkliwe i podatne na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego miej to na uwadze, wybierając rodzaj elewacji. 

Mówiliśmy o czynnikach niezależnych od Ciebie wpływających na zabrudzenia na elewacji, teraz kolej na te zależne. Wszelkie prace ogrodowe, zmiany podłoża i ocieplenia budynku wpływają na jego zabrudzenie.
 

3 niezawodne sposoby mycia elewacji

Istnieją niezawodne sposoby mycia elewacji. Możesz ją umyć sam lub zdecydować się na ekipę fachowców. Jeśli wybierzesz to drugie rozwiązanie, nie będziesz musiał martwić się o sprzęt. Nie oznacza to jednak, że samodzielne mycie elewacji jest trudne. Do dzieła!

1. Myjka ciśnieniowa - idealna do czyszczenia elewacji

Myjka ciśnieniowa jest idealna do mycia elewacji, nawet jeśli pojawiły się na niej silne zabrudzenia. Jeśli myjesz sam, wybierz model z regulacją mocy i siły natrysku. Dostosuje te parametry do materiału i jego struktury. Zanim przejdziesz do działania, sprawdź rodzaj dyszy i regulację natrysku. Dzięki temu nie uszkodzisz powierzchni. 

Zawsze zaczynaj mycie od górnych partii budynku. Stopniowo przesuwaj strumień ku dołowi. Staraj się kierować go pod różnymi kątami. 

Jeśli zabrudzenia są niewielkie, poradzisz sobie, wykorzystując samą wodę. Przy większych zabrudzeniach użyj specjalistycznego środka przeznaczonego do mycia elewacji. 

Ta metoda praktycznie nie ma minusów, no może poza jednym - obnaża defekty budynku, co może Cię skłonić do większego remontu. Sam jednak przyznaj, że nie jest to ogromny minus, prawda? 

I jeszcze jedno - zanim użyjesz myjki ciśnieniowej do mycia elewacji, sprawdź temperaturę wody. Nie powinna być zbyt ciepła, podczas gdy temperatura na dworze jest niska. Może to spowodować odrywanie się fragmentów elewacji. 

2. Specjalistyczne środki do mycia elewacji

Na rynku nie brak specjalistycznych preparatów do mycia elewacji. Oczywiście wiele zabrudzeń usunie myjka ciśnieniowa, ale warto wspomóc jej pracę. Środek dobierz do rodzaju elewacji i jej zabrudzenia. 

Oczywiście większe pole manewru masz wtedy, kiedy Twoja elewacja pokryta jest ochronną farbą elewacyjną. Wtedy do mycia możesz użyć nawet silnych detergentów i mieć pewność, że nic się nie stanie. O czym musisz pamiętać? Niezabezpieczonego tynku pod żadnym pozorem nie szoruj szczotką. 

Jeśli chodzi o tynk akrylowy, nie jest on odporny na grzyby i pleśnie. Będziesz dlatego musiał sięgnąć po środki grzybobójcze. Najpierw jednak zastosuj preparaty odkażające, a dopiero potem umyj elewację mocnymi środkami. 

Dbaj o środowisko, wybierając ekologiczne preparaty. Kiedy to tylko możliwe staraj się używać samej wody. Detergenty wnikają w grunt, niszcząc roślinność wokół domu. 

3. Piaskowanie elewacji

To kolejna niezawodna metoda mycia elewacji. Pomaga przywrócić budynkowi dawną świetność, dzięki wykorzystaniu tylko naturalnych metod. Piasek pod ciśnieniem usuwa nawet wieloletnie zabrudzenia, czyści też trudno dostępne miejsca. 

Na piaskowanie elewacji zdecyduj się, kiedy masz odpowiedni sprzęt i doświadczenie. W przeciwnym razie wybierz fachowców. 

Zanim zaczniesz piaskować elewację, zabezpiecz te miejsca, do których nie chcesz, aby przedostał się piasek. 

Ważnym krokiem po wyczyszczeniu elewacji jest jej impregnacja. Dzięki niej zabezpieczysz mur i sprawisz, że będzie bardziej wytrzymały. 

Znasz już 3 niezawodne sposoby mycia elewacji. Pora teraz, abyś wybrał jeden z nich. A może  zdecydujesz się na kilka?

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież