Jeśli Twoje ogrodzenie lata świetności ma już za sobą, nie wahaj się je zmienić. Płot wiklinowy doda uroku każdemu ogrodowi niezależnie od tego, w jakim stylu jest on urządzony. Ciekawym dodatkiem są także maty z wikliny, które wykorzystasz na różne sposoby. Przeczytaj zatem, jak ozdobić ogród.


Czym jest mata wiklinowa?

Wiklina to nic innego jak wierzbowe wyplatańce. Były wykorzystywane dawno temu na wsiach. Tworzono z nich ogrodzenia, płoty przeciwwiatrowe, wiaty i umocnienia. Wyplatano z nich nawet kosze wiklinowe lub inne przedmioty codziennego użytku.  Obecnie wiklina znowu powraca do łask. Nic jednak dziwnego - doskonale wpisuje się w filozofię życia w zgodzie z naturą. Wiklina jako materiał naturalny, doskonale sprawdzi się w ogrodzie. 

Warto poznać jej historię i bogatą tradycję plecionkarstwa. Czy wiesz, że modę na wierzbowe budowle zapoczątkowali holenderscy osadnicy? Wiklinowe płoty wykorzystywali do wydzielania pól i pastwisk. Sadzili oni wierzby, które nie tylko pomagały odwadniać teren, ale ich długie pędy (które ścinano co roku w zimie) służyły do konstruowania budowli. Używano ich także jako paszy dla zwierząt i opału. 

Sielski klimat w ogrodzie dzięki matom i płotom wiklinowym

Jeśli chcesz stworzyć sielski klimat w ogrodzie, wystarczy, że udekorujesz go matami lub płotami z wikliny. Na pewno kojarzysz wyroby z wikliny z targów, gdzie uznani plecionkarze wystawiają prawdziwe arcydzieła z wikliny. Może widziałeś pleciony rower lub nawet zestaw mebli ogrodowych? Wykorzystaj fakt, że obecnie wiklina przeżywa swój renesans i udekoruj ogród cudeńkami z tego surowca. Świetnie sprawdzą się także maty i płoty z wikliny, przydatne szczególnie do osłaniania miejsc, które chcesz ukryć lub oddzielić od reszty posesji. Mogą to być na przykład kosze na śmieci lub kontenery. 

Płoty wiklinowe - jak je zastosować w ogrodzie?

Z płotów wiklinowych zrobisz przeróżne zabudowy. Jak już wspomnieliśmy, dzięki nim w niebanalny sposób ogrodzisz działkę. Płoty wiklinowe przydadzą Ci się do osłaniania rabat i warzywników przed wiatrem i atakami czworonogów. Płot z wikliny jest połączeniem wikliny z impregnowaną ramą drewnianą. Całość jest parafinowana po to, aby wydłużyć czas użytkowania płotu. Jego trwałość można określić na kilka lat. Musisz jednak wiedzieć, że z biegiem czasu wiklina zmienia zabarwienie - nie jest to jej wada, a raczej cecha charakterystyczna. 

Płoty z wikliny są sztywne, co odróżnia je od mat wiklinowych. Są odporne na podmuchy silnego wiatru. Zwierzęta nie są w stanie ich przewrócić. 

Płoty z wikliny sprawdzą się także na tarasie. Jeśli wykorzystasz je jako osłonę, wiatr i słońce nie będą Ci przeszkadzały w błogim odpoczynku. 

Płot wiklinowy może Ci się przydać do wykonania ścianki osłonowej na przykład na schodach prowadzących do piwnicy. Zabezpieczysz je przed dziećmi i zwierzętami. 

Mata wiklinowa - jak ją wykorzystać?

Mata z wikliny jest nieoceniona, kiedy chcesz naprawić stary płot. Wykorzystasz ją w celach dekoracyjnych - jako roletę na altanę lub zasłonę dla miejsc, które nie prezentują się zbyt estetycznie. 

Jak już wspominaliśmy, maty wiklinowe nie są aż tak sztywne jak płoty wiklinowe, dlatego nadają się do montowania na już istniejących ogrodzeniach. Najlepiej, abyś przytwierdził je do siatki - zyskasz gwarancję, że nie będą się uginały pod naporem wiatru. Proponujemy, aby mata wiklinowa nie wystawała więcej niż 15-20 cm powyżej ogrodzenia.

W ogrodzie świetnie prezentują się maty porosłe powojnikami. Nadadzą działce rustykalnego charakteru. Akcesoria z wikliny sprawdzą się w każdym ogrodzie, niezależnie od jego stylu. Są tym elementem, który sprawia, że działka nabiera kameralności, zyskując swojski klimat. 

  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież