Słońce dostarcza na Ziemie niebywale dużą ilość energii. Warto zatem pomyśleć o uszczknięciu dla siebie nieco darmowej energii, która można wykorzystać do ogrzania wody użytkowej. Przyjmijmy, że nasza rodzina liczy 2-4 osób. Jaki jest koszt zakupu instalacji z kolektorami słonecznymi? Kolektor słoneczny zamienia energie Słońca na energię cieplną, która służy do podgrzania wody użytkowej. Producenci prześcigają się w ofertach.


Najprostszą instalacje można kupić w cenie około 4700 - 7000 złotych w skład której wchodzą 2 ogniwa płaskie o powierzchni apertury 3,6 m2 oraz podgrzewacz wody o pojemności 200 l. Zastanawiają się z pewnością Państwo ile energii można wyprodukować z paneli słonecznych? Z panelu słonecznego o powierzchni apertury 1,9 m2 w ciągu jednego dnia możemy uzyskać nawet 3,4 kWh/m2. Można wyliczyć, że z 2 płaskich kolektorów słonecznych będziemy uzyskiwać dziennie 13 kWh. Zakładając 275 dni słonecznych w roku uzyskamy 3590 kWh.

Baterie słoneczne do zasilania domu

Bateria słoneczna jest połączeniem kilku ogniw. Służy ona do zamiany energii słonecznej dostarczanej przez Słońce na energie elektryczną. Energia gromadzona jest w akumulatorach i przetwarzana na prąd o napięciu nawet 220V. W warunkach Polski gdzie mamy 4 pory roku z 1m2 powierzchni kolektora w ciągu roku można uzyskać nawet do 100 kWh energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę nasze założenie już 25 m2 powierzchni paneli słonecznych jest w stanie zaopatrzyć średniej wielkości domek jednorodzinny w prąd pod warunkiem nie wykorzystywania prądu do podgrzewania wody i ogrzewania domu. Już najprostszy model baterii słonecznej kosztuje około 70 złotych.

Bateria ta posiada moc 5 W. Bateria słoneczna 320 W kosztuje około 1000 złotych. Ile możemy oszczędzić montując kolektory słoneczne zakładając, że pokrycie zapotrzebowania na energię wynosi 55%? Proste wyliczenie. Użycie energii wynosi 3577 kWh aby je uzyskać musimy wydać około 2000 złotych wiedząc, że 1 kWh kosztuje 0,55 zł. Oszczędzić możemy nawet 50% kwoty, którą musimy wydać na uzyskanie energii.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież