Jak zadbac o akumulatory zima

Zima to lubiana przez wiele osób pora roku, jednak z perspektywy kierowców nie koniecznie tak jest i to nie tylko ze względu na śliskie oraz zaśnieżone drogi... Ile razy zdarzyło się Wam, że w mroźne dni nie mogliście odpalić samochodu? Na pewno niektórzy z Was mieli okazję doświadczyć tej nieco stresującej i irytującej sytuacji, warto w związku z tym wiedzieć co zrobić, aby się w przyszłości taki incydent nie powtórzył. Oto kilka porad, które pozwolą zadbać o akumulator i uniknąć zimą jego rozładowania.

Solidny przegląd to podstawa

Przyczyną rozładowania akumulatora w niskich temperaturach jest utrata pojemności. Prowadzi to do zmniejszenia poziomu jego energii, dlatego tak ważne jest, by w okresie zimowym, zwłaszcza kiedy królują znaczne mrozy, na bieżąco monitorować stan akumulatora. Tu należy skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, gdzie podjęcie takich działań jak: sprawdzenie poziomu naładowania i elektrolitu, oczyszczenie akumulatora, kontrola prawidłowego osadzenia, da Wam pewność, że będzie poprawnie spełniał swoje zadanie w czasie mroźnych miesięcy. Oczywiście warto zainwestować w wysokiej jakości i tanie akumulatory Wrocław, a jeżeli o nie należycie zadbacie, będą służyć niezawodnie nawet w największe mrozy.

Akumulator w samochodzie elektrycznym

Jak podczas zimy sprawdzają się pojazdy elektryczne? Wbrew pozorom, ten typ samochodu w momencie mrozu radzi sobie nie najgorzej. Podobnie jak w samochodach spalinowych, tak i tu mrozy mają wpływ na sposób działania pojazdu. Choć akumulatory w samochodzie elektrycznym ma większą pojemność, to trzeba się liczyć z obniżeniem zasięgu przejazdu. Jednak ogromną zaletą jest to, że nawet w skrajnie trudnych warunkach pogodowych uruchomicie samochód elektryczny natychmiast i bez problemu.

Zasady eksploatacji akumulatora w czasie zimy

Warto wiedzieć o tym, że sam przegląd i diagnostyka to tylko część niezbędnych działań, które sprawią, że akumulator samochodu będzie funkcjonował bez zarzutu. Przede wszystkim musicie pamiętać, aby oszczędnie podejść do zużycia energii, które w czasie zimy jest znacznie większe niż w pozostałych porach roku. Najlepiej więc chwytać się każdego sposobu, który pomoże ograniczyć znacząco jej straty i poprawić wydajność akumulatora.

Wiele elementów w samochodzie, takich jak światła, radio, klimatyzacja czy wycieraczki, pobiera pewną ilość energii zgromadzonej w akumulatorze. W związku z tym warto pamiętać, by w momencie odpalania samochodu były wyłączone, dzięki czemu nie będzie niepotrzebnych strat tak cennej energii. Jedną z częstych przyczyn rozładowania akumulatora są pozostawione włączone światła podczas mrozu. Tak z pozoru drobna nieuwaga może mieć poważne konsekwencje - wystarczy kilkadziesiąt minut, by akumulator samochodu stracił całą energię, przez co uruchomienie samochodu będzie niemożliwe.

Użytkownicy samochodów poruszający się na krótkich trasach mogą być bardziej narażeni na rozładowanie akumulatora w czasie zimy. Im częściej uruchamiany jest silnik, tym straty energii są większe, więc zwiększa się ryzyko rozładowania. W takim wypadku zaleca się wybrać dłuższą trasę przejazdu, aby „bateria” samochodu zdołała się naładować.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież