Temat ogrzewania ciągle powraca do nas co rok i co rok zastanawiamy się który ze sposobów ogrzewania domu, warsztatu czy pokoju będzie dla nas najkorzystniejszy. Sposobów na ogrzanie domostw jest sporo dlatego postanowiliśmy skupić się na paru najpopularniejszych rozwiązaniach na ten czas. Jednym z nich jest instalacja gazowa i zakup kotła. Zaletą takiego ogrzewania jest niskie zapotrzebowanie na miejsce, gdyż kocioł nie jest duży.


Jest kilka rodzai kotłów. I tak Kotły:

 • tradycyjne – są dość ekonomiczne i wydajne. Cena wytworzenia 1kW=25gr. ,
 • kondensacyjne – wykorzystują do spalania gaz wraz z spalinami gazowymi. Cena wytworzenia 1kW=20gr. ,
 • pulsacyjne – gaz spalany jest przez kondensację z systemami pulsacyjnymi. Cena wytworzenia 1kW=15gr. .

Ogrzewanie paliwem stałym. Chcąc skorzystać z ponoć najtańszego sposobu ogrzewania domostwa należy zakupić kocioł. Rodzai kotłów są cztery. Kotły:

 • komorowe,
 • zasypowe,
 • automatyczne,
 • zgazowujące.

Jest to najuciążliwszy sposób ogrzewania domu. Do słabych stron tego sposoby należą: generowanie dymu, zanieczyszczenia podczas spalania, konieczność składowania opału i czyszczenie komory spalania. Do surowców opałowych, które możemy użyć należą:

 • brykiet - Cena wytworzenia 1kW=16gr.,
 • eko-groszek - Cena wytworzenia 1kW=15gr.,
 • tradycyjny węgiel - Cena wytworzenia 1kW=15gr.,
 • drewno - Cena wytworzenia 1kW=12gr..

Dodatkowe oszczędności można uzyskać wykorzystując:

 • 10% przy użyciu kotła zsypowego,
 • 15% w przypadku kotła zgazowującego.

W naszym klimacie w którym zimą jest zbyt mała ilość promieni słonecznych ogrzewanie kolektorami słonecznymi nie zda egzaminu. Pod względem ekologii najkorzystniejsze jest ogrzewanie elektryczne, lecz jest najdroższe. Kolejnym prostym w eksploatacji i bezproblemowym jest ogrzewanie gazem, które w dodatku jest nieco tańsze od elektrycznego. Najbardziej problemowym , lecz tanim jest ogrzewanie na paliwo stałe jakim jest5 drewno. Najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł automatyczny, który pozwoli na generowanie oszczędności w eksploatacji.

Tanie ogrzewanie biura

Chcąc niskim kosztem ogrzać biuro warto wziąć pod uwagę piecyk naftowy elektroniczny. Jest to prosty w eksploatacji i tani sposób zapewnienia ciepła. Piecyk ten niestety wymaga instalacji elektrycznej i paliwa w postaci nafty oczyszczonej. Nie wydziela żadnego zapachu więc może być z powodzeniem stosowany w zamkniętych pomieszczeniach. W zależności od wybranego modelu, mocy i producenta piecyk taki zużywa około 0,32-0,42 l/h. Piecyk elektroniczny naftowy jest bardziej zabudowany i nie posiada widocznego knota. Wygląd jest bardzo estetyczny. Jedną z wielu zalet takich piecyków jest posiadanie programowalnej temperatury i czasu grzania. Warto wspomnieć, że najnowocześniejsze modele piecyków elektronicznych na naftę samodzielnie potrafią dobrać moc grzewczą do istniejących w pomieszczeniu warunków.

Tanie ogrzewanie domu na podczerwień

Jednym z sposobów ogrzewania domostw jest ogrzewanie na podczerwień. W zależności od rodzaju fal (krótkie, średnie i długie) dostarczana jest ilość ciepła. Minusem fal krótkich jest wysoka emisja światła przez co koszt eksploatacji rośnie. Ponadto może dojść do spalenia przedmiotów w pobliżu. Do ogrzewania domu wystarczą fale długie, które dostarczają najmniej ciepła, ale są bezpieczne, a emitowane światło jest znikome lub nie ma go wcale. Promienniki długofalowe lub panele na podczerwień doskonale nadają się do pomieszczeń zamkniętych w tym domostw. Nie należy pominąć następującej informacji o zastosowaniu tego rodzaju ogrzewania w pasywnym budownictwie. Chcąc być pro ekologiczny, nowoczesny i energooszczędny należy wybrać ogrzewanie na podczerwień. Stosuje się je tam, gdzie nie ma dostępu do paliw gazowych.

 • Promienniki podczerwieni – Najpierw od fal nagrzewają się przedmioty i ludzie, a potem powietrze. Zastosowanie mają wszędzie tam, gdzie nie opłacalne jest ogrzewanie tradycyjne czyli w wielkich halach produkcyjnych, w ogrodach restauracyjnych w porze zimowej, w dużych centrach handlowych i kościółkach.
 • Panele grzewcze na podczerwień - Doskonale nadają się do ogrzewania mieszkań i domów oraz pomieszczeń biurowych. Do pracy panela potrzebne jest zasilanie elektryczne. Stosuje się tam, gdzie nie można zamontować innego rodzaju instalacji grzewczych.
 • Maty grzewcze na podczerwień – Doskonale spełnia swoją role jako ogrzewanie podłogowe w domkach jednorodzinnych. Ciepło jest odczuwalne natychmiast, co jest wielką zaleta. Można mocować maty na suficie lub w ścianach. Sprawdza się również w łazienkach, gdzie potrzebujemy ciepła szybko, lecz na krótki okres.

Tanie ogrzewanie do warsztatu

Nie jeden z nas ma warsztat w którym lubi spędzać długie zimowe wieczory. Zima to okres mrozów i chłodu więc warsztat trzeba niskim kosztem ogrzać. W tym celu można zakupić dmuchawy gazowe. Jest to urządzenie podłączane do prądu i butli z gazem. Dmuchawy maja różną moc i wydajność. Dmuchawy te mogą służyć również jako wentylatory bez nagrzewania powietrza. Są tanie i skuteczne. Posiadają szereg nowoczesnych zabezpieczeń między innymi przed przegrzaniem. Wykonane są z metalu i posiadają np. gumowe końcówki nóżek zabezpieczające dmuchawę przed niekontrolowanym przemieszczeniem się. Moc niedrogiej dmuchawy gazowej może wynosić np. 10 kW. Warsztat musi jednak spełniać wymóg odnośnie wielkości. Jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 100 m3. Przykładowe zużycie gazu wynosi 0,73 kg/h. Urządzenia te posiadają klasy ochrony. Najlepiej jest wybrać nagrzewnicę gazową o najwyższej klasie ochrony wtedy to będziemy mogli być bezpieczni. Konstrukcja takiej nagrzewnicy jest termostatyczna i sterowana szeregiem czujników dla bezpieczeństwa. Koszt samej dmuchawy gazowej zaczyna się od około 500 pln. Niski pobór mocy i prądu dodatkowo zachęca do zastosowania tego sposobu ogrzewania warsztatu.

Tanie ogrzewanie do pokoju

Tanim sposobem na ogrzanie pokoju jest farelka taki przenośny piecyk elektryczny. Posiada od nagrzewnicę, która jest w stanie szybko i skutecznie nagrzać pomieszczenie o powierzchni nawet 20m2. Duża moc i niezbyt wysokie zużycie prądu pozwala na cieszenie się już po kilku chwilach ciepłem. Warto zaopatrzyć się w nagrzewnicę z technologią termo ceramiczną, gdyż taka mała nagrzewnica daje więcej ciepła niż jej wielcy „bracia”. Farelka posiada szereg zabezpieczeń i spełnia rygorystyczne normy i kryteria. Koszt takiej nagrzewnicy zaczyna się już od 30-stu kilku pln. Jej więksi „bracia” bez wspomnianej wyżej technologii również zaspokoją zapotrzebowanie na ciepło, lecz nieco większym kosztem.

Komentarze  

0 #1 Monika 2019-10-09 10:26
My palimy drewnem i jest ciepło. Na okres grzewczy potrzebujemy dwóch przyczep. Przeważnie dostajemy sosnę. Nie wiem czy to dobre drewno, ale nie narzekamy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież