Na co zwracać uwagę przy zakupie wiertarki

To jedno z najważniejszych narzędzi – zarówno dla domorosłych majsterkowiczów jak i profesjonalistów. Na co zwracać uwagę przy zakupie wiertarki?

Nowoczesne urządzenia są wielofunkcyjne i przydadzą się nie tylko przy remoncie. Dostępna ilość sprzętu nie ułatwia podjęcia decyzji. W domowych zastosowaniach sprawdzi się wiertarka o mocy nieprzekraczającej 500 W. Gdy planujemy wykorzystywać urządzenie częściej i do cięższych zadań, warto zainwestować w mocniejszy model.

Liczy się również jakość wykonania – szczególnie istotne są łożyska i przekładnie, które jako pierwsze odczują intensywną eksploatację urządzenia. Uznani producenci oferują droższy, ale wytrzymalszy sprzęt, którego żywotność można przedłużyć za pomocą wymiany niektórych podzespołów. Najtańsze „marketowe” wiertarki to często jednorazówki, które posłużą nam przez kilka miesięcy, a w razie jakiejkolwiek awarii będą nadawać się tylko do wyrzucenia – ze względu na konstrukcję lub zbyt wysoki stosunek ceny naprawy do całości urządzenia.

Podstawowe funkcje wiertarki


  • Podstawową funkcją jest oczywiście regulacja kierunku i szybkości obrotów. Bez tego nie wykorzystamy urządzenia jako wkrętarki. Regulacja szybkości obrotów ma zresztą zastosowanie w wielu przypadkach. Dobrym rozwiązaniem jest również uchwyt szybkomocujący, który pozwala na bezproblemową wymianę wiertła bez użycia specjalnego klucza.

  • Funkcję udaru znajdziemy w większości wiertarek, ale najtańsze modele mogą pochwalić się nim głównie „na papierze”. Rytmiczne urządzenia ułatwiające wiercenie w niektórych materiałach jest przydatne, o ile to prawidłowo zrealizowana funkcja. Najpopularniejszy jest udar mechaniczny korzystający z zębatek.

  • Dodatkowe końcówki umożliwiają użycie wiertarki jako szlifierki, wkrętarki lub mieszalnika do zaprawy. Część zastosowań wymaga większej mocy i odpowiedniego obchodzenia się ze sprzętem. Najlepiej sprawdzi się wiertarka dwubiegowa, umożliwiająca wybranie wolniejszych obrotów z większą mocą.

  • Oczywisty jest wybór odpowiednich wierteł. Najlepsza wiertarka w połączeniu z niewłaściwym wiertłem nie spełni naszych oczekiwań. Warto poznać więc podstawowe ich typy.

  • Wiertło betonu, cegły i kamienia to tak zwane wiertło widiowe z ostrzem z węglika spiekanego. Do drewna stosujemy wiertła o szerokich, łopatkowych końcówkach. Kupując, należy zwracać uwagę na jakość wiertła, które może być najsłabszym punktem zestawu, uniemożliwiając wykorzystanie pełni możliwości wiertarki.

Komentarze  

0 #1 Wojciech 2019-10-11 10:24
Wiertarka musi być w końcu nierzadko trzeba wywiercić dziurę w ścianie, a to pod nowy obraz lub zdjęcia.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież