Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wymienić lub kupić okna wiesz jakie to trudne. Wciąż trafiasz na wiele różnych parametrów i dalej nie wiesz na czym stoisz? Czytaj dalej, a dowiesz się co cechuje dobre profile okienne i jak je wybrać.


Czym jest klasa profili okiennych? 

Każdy profil okna PCV możemy przyporządkować do odpowiedniej klasy. A te z kolei różnią się między sobą pod względem grubości widocznych i niewidocznych ścianek profilu. Klasa A to profile, których minimalna grubość ścianki widocznej jest większa lub równa 2,8 mm, a ścianki niewidocznej większa lub równa 2,5 mm. Taka opcja jest dobra gdy oczekujesz stabilności okna, lepszych właściwości termoizolacyjnych oraz skutecznej ochrony przed hałasem z zewnątrz. Okna Białystok posiadają właśnie opisaną wyżej klasę A. 

Klasa B to z kolei profile, których minimalna grubość ścianki widocznej wynosi więcej niż 2,5 mm, a niewidocznej więcej jak 2 mm. Klasa C posiada profile, których minimalna grubość ścianek (widocznej i niewidocznej) nie została określona. Dlaczego klasa profili okiennych jest taka ważna? Ponieważ wpływa ona na sztywność profilu okiennego oraz na  nośność zgrzewanych naroży kształtowników okiennych. Z tego wynika, że okno podlaskie o profilu A będzie bardziej stabilne niż okno klasy B i C.  

Profil okienny składa się z komór, których zadaniem jest poprawa właściwości cieplnych okien. Obecnie obowiązującym standardem jest 5 komór. Jeśli jest ich mniej oznacza to, że otrzymałeś produkt z najniższej półki.  

Jak wybrać dobre profile okienne?

Wiedza o klasie profili to jedno, a umiejętność wybrania okna - drugie. Wysokiej klasy profile okienne przeszły wiele badań, mają atesty i znaki jakości. Jednak dla Ciebie bardzo istotne będzie to czy kupowane przez Ciebie okna Białystok posiadają komplet dokumentów dopuszczających je do obrotu na terenie Polski zgodnie z Ustawą o Wyrobach Budowlanych. 

Musisz zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane profile okienne. Może to być PCW, drewno, aluminium, włókno szklane. Do tej pory uważano, że do produkcji okien najbardziej nadaje się drewno  - obecnie nawet PCW i aluminium pozwala na zastosowanie specjalnych oklein drewnopodobnych. Okna podlaskie wykonane z tych profili wyglądają jak drewniane, nie wymagają jednak stałych konserwacji i ani stosowania dodatkowych środków zabezpieczających. Trzeba przyznać, że takie okna dobrze się sprawdzają i łatwo utrzymać je w czystości. A przy tym wszystkim ich cena jest jest dużo niższa. 

Profile PCW można kategoryzować ze względu na ich szerokość i rodzaj uszczelnienia.  Wąskie to 63 mm, a szerokie powyżej 70 mm. Uszczelnienie natomiast może być zewnętrzne lub środkowe. Z uszczelnieniem zewnętrznym masz do czynienia wtedy kiedy między ramą a skrzydłem znajdują się 2 uszczelki zabezpieczające przed przeciekaniem wody. Drugie rozwiązanie (uszczelnienie środkowe) posiada 3 uszczelki, a to dodatkowo zabezpiecza okno przed przeciekaniem. 

Ciepłe okna PCW - jak wybrać?

Jeśli masz zamiar wybrać ciepłe okno, nie powinieneś się skupiać tylko i wyłącznie na klasie profili okiennych. Weź także pod uwagę na elementy takie jak uszczelki, okucia, ramki dystansowe czy zestawy szyb. Kiedy wybierasz okno, spójrz na współczynnik U całego okna i jego poszczególnych komponentów. Czasem jednak zdarza się tak, że część producentów kiepskiej jakości profile okienne nadrabia zestawami grubych szyb. Powinieneś zatem wybrać okno, w którym profil i szyba mają zrównoważony bilans cieplny. Okna, które mają niski współczynnik U mogą być stosowane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. 

Alka Pro - firma z przyszłością

Jesteśmy firmą, która specjalizuje się w stolarce aluminiowej. U nas znajdziesz wysokiej klasy okna Białystok, które dopasujesz do swoich standardów. Nasze produkty sprawdzają się przy realizacji dużych obiektów jak i przy zabudowie jednorodzinnej. Cechuje nas indywidualne podejście, a życzenia naszych klientów są zawsze dla nas priorytetem. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież