Jak ekologicznie wykończyć mieszkanie lub dom, bez użycia przemysłowych wyrobów pełnych składników niekorzystnie wpływających na zdrowie?

Jeżeli szukasz naturalnych rozwiązań, powinny zainteresować Cię tynki oraz farby stworzone na bazie... gliny. Ten wdzięczny, niezwykle plastyczny i łatwy w zastosowaniu materiał, nie tylko pięknie prezentuje się we wnętrzach, ale ma pozytywny wpływ na zdrowie użytkowników pomieszczeń.

Ze względu na to, że glina jest surowcem naturalnym, podobnie jak np. drewno, nadaje wnętrzom przytulności i ciepła. Ściany pokryte tynkiem glinianym mogą uzyskać oryginalną fakturę, co uzależnione jest od jego rodzaju i zawartości ziaren o różnej grubości, stąd do wyboru jest tynk gruboziarnisty oraz drobnoziarnisty. Pierwszy typ może stanowić zarówno bazę pod tynk drobnoziarnisty, jak i być warstwą wierzchnią, wówczas ściana będzie bardziej chropowata. Natomiast tynk drobnoziarnisty warto zastosować kiedy chcesz uzyskać delikatniejszy efekt, a dodatkowo wygładzony, stworzy na ścianie równą powierzchnię o jasnobrązowym zabarwieniu. Jeżeli jednak bardziej preferujesz urozmaicone wnętrza pod kątem kolorystycznym, warto zapoznać się z farbami glinianymi. Dzięki szerokiej palecie barw możesz dobrać odpowiedni odcień do swoich wnętrz zyskując niepowtarzalny wygląd.

Tynki i farby gliniane posiadają ogromne walory estetyczne, ale równie cenne i warte zapamiętania są ich cechy fizyczne. Warstwa tynku glinianego, która pokrywa ściany domu, pełni bardzo ważną rolę regulacyjną temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach. Glina będąc znakomitym absorbentem, pochłania nadmiar wilgoci i ciepła z otoczenia, oddając je podczas niesprzyjających warunków - w czasie zimy, gdy powietrze jest bardzo przesuszone oraz gdy pomieszczenia ulegają wyziębieniu. Zwolennicy ekologicznych materiałów wykończeniowych powinni polubić farby gliniane, które posiadają równie wiele zalet, takich jak np.: całkowicie naturalny skład, neutralny zapach, odporność na ścieranie czy właściwości antystatyczne.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież