Naturalnie środki czyszczące

Biodegradowalne, łatwo dostępne i często tańsze niż chemiczne odpowiedniki – naturalne środki czyszczące mają wiele zalet. Które z nich warto wykorzystać podczas sprzątania domu?
Niektóre produkty są reklamowane jako naturalne, choć z naturą mają niewiele wspólnego. W tym wypadku chodzi o nieprzetworzone substancje, które z powodzeniem mogą zastąpić chemię przemysłową. Ich zaletami jest między innymi uniwersalność, brak niebezpiecznych połączeń między różnymi środkami i łagodniejsze oddziaływanie na środowisko (oraz na nasze zdrowie).

Najlepsze naturalne środki czyszczące

Oto lista naturalnych środków czyszczących wartych uwagi:

1. Ocet winny - jeden z najbardziej uniwersalnych produktów. Razem z sodą do pieczenia może być wykorzystany niemal do każdego zadania. Ocet czyści praktycznie każdą powierzchnię i radzi sobie z różnymi rodzajami zabrudzeń, dezynfekuje, zwalcza pleśń... i jest bardzo tani.

2. Soda do pieczenia - kolejny klasyk, który przydaje się do delikatnego oczyszczania dywanów i tkanin, ale może też odświeżyć lodówkę czy kosz na śmieci. Świetnie radzi sobie ze zwalczaniem zapachu psa.

3. Kastylijskie mydło - ekologiczne mydło bez konserwantów i detergentów. Dość tanie, biodegradowalne, dobre do prania i mycia naczyń.

4. Woda utleniona - dezynfekuje, niszczy pleśń, wybiela pranie. Może być wykorzystana do czyszczenia plam z dywanów i ubrań lub choćby czyszczenia kafelków.

5. Alkohol - czysty (99%) alkohol bezpiecznie wyczyści stal, okna, ekran telefonu czy klawiaturę. Dezynfekuje i nie zostawia śladów, ale należy pamiętać, że jest łatwopalny.

6. Oliwa z oliwek - razem z solą jest jednym z najlepszych sposobów na ekologiczne umycie patelni. Za jego pomocą można też usunąć zadrapania ze skórzanych rzeczy. Nie nadaje się za to do ubrań i dywanów – mogą zostać ślady.

7. Woda gazowana - zwyczajna woda (można dodać do niej sól) niezłym, a przy tym bardzo bezpiecznym sposobem na usuwanie rdzy, polerowanie chromu, usuwanie plam z ubrań i pozbywanie się nieprzyjemnych śladów pozostawianych na samochodach przez ptaki...

Komentarze  

0 #1 Lucyna 2019-10-09 10:22
Naturalne środki są najlepsze, lecz do tej pory nie bardzo wiedziałam jak je przygotować znaczy co z czym wymieszać.
Wpis ciekawy i pomocny.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież