Jakie rośliny doniczkowe do sypialni

Chociaż przeważa opinia, ze posiadanie w domu roślin doniczkowych pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, wokół tego tematu pojawiają się czasem wątpliwości. Jakie korzyści odnosimy, umieszczając w pomieszczeniach rośliny doniczkowe?Czy trzymanie roślin doniczkowych w sypialni to dobry pomysł?

W niemal każdym polskim domu znajdziemy mniej lub więcej gatunków roślin doniczkowych. Niejeden mąż skarżył się na nadgorliwą żonę umieszczającą „kwiatki” na drogim sprzęcie elektronicznym (a potem zalewającą je obficie wodą...). Czy to jedynie przyzwyczajenie, czy może przekazywana z pokolenia na pokolenie mądrość, której nie powinniśmy zapominać?

Zanieczyszczone powietrze staje się z roku na rok coraz poważniejszym problemem, szczególnie terenach miejskich. Nie jest jednak prawdą, że to kłopot jedynie mieszkańców wielkich aglomeracji. Istnieją dowody na to, że małe miasteczka i wsie są narażone na smog równie mocno – głównie ze względu na powszechne wykorzystywanie węgla, przestarzałą technologię spalania i wciąż niską świadomość szkodliwości spalania śmieci. Jednym ze sposobów, dzięki którym możemy ograniczyć szkody wywoływane zanieczyszczonym powietrzem są właśnie rośliny doniczkowe.

Niemal każdy wie, że zieleń produkuje tlen. Dużo mniej powszechna jest jednak wiedza na temat zdolności roślin do usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy przebywamy w pomieszczeniach przez większość dnia – jak wykazały badania Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Ogrodnictwem, powietrze w pomieszczeniach może być nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że rośliny domowe mogą usunąć do 87% toksyn na dobę. Dowiedziono, że najlepiej radzą sobie z tym gatunki takie jak: lilie, chryzantemy, palmy czy fikusy. Jedna roślina na 3 m2 powinna wystarczyć.

Czy warto trzymać rośliny doniczkowe w sypialni?

Co ciekawe, obecność roślin wpływa na nasze zdrowie bardzo bezpośrednio – zmniejszając ryzyko przeziębień, przemęczenia czy bólu gardła o 30%. Dodatkowo dowiedziono pozytywnego wpływu roślin doniczkowych na nasze samopoczucie. Redukcja stresu, poprawiona koncentracja i samoocena – wszystko to sprawia, że powinniśmy dbać o to, by w naszym domu pojawiła się zieleń.

Komentarze  

0 #1 Karolina 2019-10-09 10:23
W swojej sypialni mamy Yuccę i mini drzewko. Na więcej chyba nie zdecydujemy się. Uważamy, że kwiaty doniczkowe w sypialni tak, ale z umiarem.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież