Coraz większa liczba Polaków marzy o zamieszkaniu w własnym tanim domu z drewna. Jest to doskonała alternatywa dla domów murowanych, które są droższe. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania pojawiają się nowe firmy oferujące tanie domy wykonane z drewna. Domy te są łatwe w montażu przez co ich cena jest niższa, gdyż czas realizacji budowy jest krótszy. Domy te są też ekologiczne i niedrogie w eksploatacji przez co użytkownik takiego domu może przeznaczyć pieniądze na swoje potrzeby. Te dwie zalety domów z drewna przyciągają coraz więcej Klientów decydujących się na zakup i zamieszkanie w takim domu. Tani dom z drewna może być użytkowany przez cały rok, gdyż w ofercie są domy całoroczne.

Kolejnymi plusami domów szkieletowych jest lepsza akustyka, łatwość położenia wszelkiego rodzaju instalacji oraz łatwiejsza przebudowa. Domy z drewna mają cieńsze ściany przez co w trakcie budowy na każde 100m2 powierzchni zyskuje się około 10 m2. Ceny domów w drewna są niższe i można budować je o każdej porze roku. Nie ma jednak rzeczy bez wad. Szybsze wychładzanie się domu po wyłączeniu ogrzewania to minus domów szkieletowych o którym należy pamiętać. Trwałość domów w drewna wykonanych z wysokiej jakości materiałów i wykonanych przez wyspecjalizowaną firmę jest porównywalna z trwałością domów murowanych. Dom z drewna odpowiednio konserwowany i utrzymywany jest w stanie przetrwać kilka set lat. Tanie domy z drewna nie znaczy gorsze. Rosnące zapotrzebowanie i zainteresowanie domami szkieletowymi sprzyja rozwojowi firm i zwiększaniu się oferty. Konkurencja wpływa korzystnie przez co Klienci zyskują. Co zyskują Klienci? Atrakcyjne oferty z promocjami, upustami i niewygórowana konkurencyjną ceną oraz coraz to większy wybór modeli takich domów. To główne zyski Klientów decydujących się na dom z drewna. Warto zaznaczyć dopasowanie oferty do naszego klimatu w którym żyjemy. Domy z drewna mogą przetrwać nawet kilkaset lat więc znika obawa o krótkie użytkowanie takiego budynku, poza tym łatwość konserwacji drewna i pielęgnowania dodatkowo zachęca. W dodatku koszta nie są wysokie w porównaniu z domami murowanymi. Warto postawić na swoim i poddać się trendowi zyskującemu coraz więcej zwolenników.

Domy w systemie kanadyjskim

Domy z drewna w systemie kanadyjskim mają szereg niepodważalnych zalet i kilka obiegowych negatywnych opinii. D głównych zalet domów kanadyjskich należy ich niższy koszt budowy niż domy z cegieł czyli murowane. Powodem tego jest zdecydowanie krótszy czas budowy i znacznie niższa cena materiałów budowlanych i ich mniejsza ilość. Kolejną zaletą domów z drewna jest możliwość budowania o każdej porze roku. Jedynym problemem jest postawienie betonowych fundamentów, które trzeba wykonać w odpowiedniej temperaturze. Cała reszta budowy do której używa się drewna, gwoździ może być wykonywana nawet zimą. Ponadto zaletą jest energooszczędność i ekologiczny charakter domów. Zużycie energii w domach kanadyjskich jest mniejsza. Wadami, a raczej negatywnymi opiniami na temat domów z drewna są: ludzie uważają, że domy z drewna są mniej trwalsze od murowanych. Dziesiątki lat temu była inna jakość substancji do konserwacji i pielęgnacji drewna przez co żywotność była krótsza. W chwili obecnej substancje te są wysokiej jakości, a stosowane regularnie wydłużają żywotność drewna co za tym idzie użytkowanie domów kanadyjskich jest porównywalna z długością użytkowania domów w cegły. Kolejna opinią niestety jest ta o jakości materiałów i słabym wyszkoleniu ekip budowlanych w przeszłości. Domy służyły krócej i nie były pozbawione wad. Prawidłowe wzniesienie konstrukcji jest kluczem do sukcesu w budowie domu z drewna, a często konstrukcje te nie były wznoszone przez fachowców czyli profesjonalistów. Warto wiedzieć, że domu szkieletowe szybko ulegają wychłodzeniu po wyłączeniu ogrzewania, a szybko nagrzewają się latem, gdy za oknem upał. Podsumowując domy kanadyjskie jednym odpowiadają bardziej innym mniej. Oferowane są osobą z nieco mniej zasobnym portfelem. Szereg zalet rekompensuje negatywne obiegowe opinie mające źródło dziesiątki lat temu. Ponadto z dobie ogromnego postępu technologicznego negatywne opinie ulegają zatarciu i stają się mitami z którymi nawet nie warto martwić się. Dom szkieletowy jako konstrukcja trwała i solidna nie ustępuje wiele domom murowanym, dlatego też zauważamy rozwój firm oferujących domy w drewna.

Szkieletowe domy drewniane

Do wykonania szkieletowych domów drewnianych używa się bali, desek i gwoździ. Najpierw buduje się szkielet z słupków rozstawionych w tej samej odległości wynoszącej od 30 do 60 centymetrów. Nawet w miejscach okien. Ważne jest dokładne odmierzenie odległości i staranne zamocowanie słupków w fundamentach. Strop wspierający ściany wykonany jest z belek. Do wykonania domu używa się płyt OSB. Całość wykonanej konstrukcji ociepla się wełną lub ociepleniem natryskowym. Nie stosuje się ocieplenia w postaci styropianu, gdyż nie jest plastyczny i nie wypełnia ewentualnych nierówności w ścianach. Stosuje się również folię na zewnątrz i wewnątrz aby zabezpieczyć dom przed przepuszczaniem pary i wiatrem. W zależności od projektu wewnątrz można położyć na ściany boazerię lub znane wszystkim i popularne płyty kartonowo-gipsowe. Na zewnątrz można położyć dodatkową warstwę izolacyjną lub tynk dekoracyjny. Domy z drewna o konstrukcji szkieletowej sprawdzają się nie tylko w ciepłych krajach, lecz również w naszej strefie klimatycznej. Dzięki wytrzymałemu i twardemu drewnu najczęściej sosnowemu poddanemu stosownej obróbce domy te mają rację bytu przez swą solidność i odporność na zmienne warunki temperaturowe. Warto rozważyć kupno domu szkieletowego, gdyż jest doskonałą tańszą alternatywą dla domów w cegieł. Czas wykonania takiego domu nie wliczając wykonania fundamentów wynosi około 90 dni. Jest to czas krótszy od postawienia domu murowanego przez co koszt jest niższy. Dom z drewna nie znaczy mniej trwały i mniej solidny. Jakość drewna używanego jest wysoka i ma odpowiednie parametry. Stosowane impregnaty i substancje do pielęgnacji wydłużają żywotność takich domów i jego budulca czyli drewna. Da się zauważyć rosnące zainteresowanie domami szkieletowymi coraz większą i różnorodna podaż takich domów. Coraz większa ilość firm mających z swojej ofercie domy szkieletowe zapewnia konkurencję co za tym idzie korzystniejszą cenę, szereg promocji i upustów. Klimat umiarkowany w którym żyjemy nie jest przeszkodą do zamieszkania w domu z drewna.

Komentarze  

0 #1 Cyprian 2019-10-09 10:36
Domy z drewna raczej nie dla mnie może z obawy o zimową porę. W innej strefie klimatycznej chętnie zamieszkałbym w takim domu.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież