Geometryczny bokser

Francuski termin zaczerpnięty z języka włoskiego basso-relievo (płaskorzeźba) jest to technika w której figury lub całe postacie są tylko trochę bardziej widoczne od tła. Płaskorzeźba jest jedną z części rzeźby reliefowej czyli takiej w której wydaje się, że postacie na płaskorzeźbie drewnianej są jakby w połowie wzniesione z tła. Technika ta znana jest tak długo jak artyzm w historii ludzkości. Pierwsze płaskorzeźby znaleziono na ścianach jaskiń. W późniejszym okresie płaskorzeźby zostały dodane do powierzchni kamiennej z starożytnym Egipcie. W średniowieczu płaskorzeźby wkroczyły dumnie do świątyń i kościołów gdzie stały się ważnym reliktem. Jednym z materiałów w którym można wykonać płaskorzeźbę jest drewno.

Płaskorzeźby z drewna

Z drewna można wykonać geometryczne zwierzęta - drewniane płaskorzeźby na ścianę. Drewniane płaskorzeźby na ścianę są coraz częstszą dekoracją. Zastanówmy się jak powstają płaskorzeźby. Zacznijmy od wyboru drewna. Dla początkujących rzeźbiarzy najlepsze jest drewno drzew iglastych, gdyż jest miękkie i łatwe do obrobienia. Twarde są drzewa liściaste takie jak dąb. Kolejnym krokiem jest zaopatrzenie się w zestaw dłut najlepiej różnej wielkości o różnym kształcie to jest płaskie, łukowate i tzw. V-ka. Pamiętamy, że małe dłuta służą do wykonania szczegółów i detali pracy. Następnie przygotowujemy kawałek drewna ścierając go przedtem papierem ściernym w celu wygładzenia powierzchni. Następnym krokiem jest narysowanie na kawałku papieru projektu, który chcemy wykonać. Po tym etapie należy rozpoczynając od nakreślenia kształtu szerokim dłutem wykonać rzeźbienie. Po zakończeniu pracy naszą płaskorzeźbę zostaje poddana malowaniu lakierobejcą oraz lakierowana. Zapobiega to wysychaniu drewna przez co płaskorzeźba jest dłużej w nienaruszonym stanie. Tak wykonana i zabezpieczoną prace możemy spokojnie powiesić na ścianie w naszym pokoju.

plaskorzeźba drewniana na ścianę - jednorożec


Drewniane płaskorzeźby na ścianę

Płaskorzeźby drewniane na ścianę to nie tylko obrazy w drewnie, ale również geometryczne kształty np. głów lub całych zwierząt. Powstają one z różnego rodzaju drewna za pomocą wielu narzędzi. Spotkać można płaskorzeźby geometryczne zwierząt, które wykonuje się na sklejce przyklejając do niej wycięte z drewna geometryczne figury odpowiednio obrobione stosownymi narzędziami. Do wykończenia pracy stosuje się farby i bejce. Ceny płaskorzeźb z drewna nie są aż tak wygórowane, dlatego też większość z nas może na nie sobie pozwolić. Kwestia podejścia sztuki i aranżacji własnego mieszkania bądź domu. Z pewnością miłym dla oka widokiem byłaby płaskorzeźba wykonana przez znanego artystę, lecz nie koniecznie. Także decyzja odnośnie kupna płaskorzeźby z drewna pozostawiam czytelnikom.

Galeria – płaskorzeźby z drewna

 

Jesteś zainteresowany taką płaskorzeźbą? A może masz pomysł na inną - wejdź na Carpentry Shop

Komentarze  

0 #1 Seba 2019-10-09 10:37
Płaskorzeźba w postaci głowy zwierząt może stać się małym hitem najbliższego okresu. SPrawa do przemyślenia.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież