Palenie w kominku to czasami jedyny sposób ogrzania domu, choć oczywiście zazwyczaj służy nam wyłącznie do dogrzania się w mroźne dni.

Aby to źródło ciepła było nie tylko przyjemne, ale też wydajne, musicie wybrać odpowiedni rodzaj paliwa, który będziecie spalać. Najważniejsze, aby było ono kaloryczne, nie kopciło i nie zanieczyszczało nadmiernie wnętrza kominka. Byłoby dobrze, by nie brudziło wnętrza pomieszczenia.Palenie w kominku drewnem?

Podstawowym paliwem do kominka jest z pewnością drewno. Bez względu na to, na jaki gatunek drewna się zdecydujecie, na pewno musi być ono dobrze wysuszone. Najlepiej, aby suszyło się dwa sezony, ponieważ paląc mokrym drewnem, narażacie się na duże straty energetyczne, gdyż energię zużywa się na odparowanie wody.

Spalanie mokrego drewna powoduje zatykanie przewodów kominkowych sadzą, co w konsekwencji może prowadzić do pożaru. Mokre drewno ma też tę wadę, że podczas spalania mocno się dymi. Do skutecznego ogrzewania lepsze jest drewno drzew liściastych, palące się wolniej i niezawierające tyle żywicy co drewno drzew iglastych, które się kopci, strzela podczas palenia oraz zanieczyszcza przewody kominowe. Do kominka najlepiej wybierać drewno niemające wiele kory, ponieważ jej spalanie jest także mniej wydajne, a do tego jest ona bardziej zanieczyszczona niż drewno i brudzi kominek.

Palenie w kominku brykietem?

Zamiast palić zwykłym drewnem można się również zdecydować na brykiet drzewny, będący materiałem w 100% naturalnym. Powstaje ze sprasowanych pod ciśnieniem trocin. Nie zawiera dodatkowych środków spajających, dzięki czemu podczas spalania nie uwalnia do atmosfery więcej szkodliwych substancji niż drewno.

Brykiet jest bardzo wydajny energetycznie, podobnie jak dobrej jakości węgiel, gdyż ma około trzykrotnie większą gęstość niż drewno, a przy tym znacznie mniejszą objętość. Brykiet nie zawiera kory, więc uwalnia podczas spalania mniej toksycznych substancji i nie brudzi tak kominka. Dzięki temu, że ma małą objętość i nie wymaga rąbania, nadaje się także do kominków w mieszkaniach, w których nie ma miejsca na drewutnię i składowanie zapasu drewna.

Brykiet zazwyczaj łatwiej rozpalić, pali się on wolniej niż drewno, a nawet żarzy, wskutek czego wydziela długo duże ilości ciepła. Może to przeszkadzać osobom, którym zależy na skaczących w kominku płomieniach. Brykiet dodatkowo zawsze wypala się do końca i jest wygodnie pakowany w nieduże worki, dzięki czemu można zakupy robić systematycznie, małymi partiami. Teraz dostępny w promocyjnej cenie 5.19 zł za opakowanie w Brico Marche!

Komentarze  

0 #1 wiola 2019-10-11 10:20
U nas w kominku palimy drewnem sosnowym. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie, ale nie mamy zastrzeżeń do co samego drewna. Pali się świetnie.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież