Czy produkcja energii elektrycznej ze słońca jest opłacalna

Wykorzystać energię słoneczną można za pomocą ogniw fotowoltaicznych (PV) produkujących energię elektryczną. Czy taka instalacja jest opłacalna i kiedy się zwróci?

coraz częściej pojawiają się na domach jednorodzinnych lub obiektach administracji publicznej. Inwestują w nie głównie ludzie, którym nie obca jest ekologia, ale także są na tyle odważni, by podjąć ryzyko i spróbować czegoś nowego. Wierzą oni, że węgiel się skończy, a słońca raczej nam nie powinno zabraknąć.

Warto poznać kilka kluczowych kwestii w tym temacie, zanim podejmiemy decyzję, czy na dachu naszego domu lub w rodzinnym ogrodzie pojawi się kilka paneli fotowoltaicznych.

  • Po pierwsze, natężenie uzyskiwanego prądu elektrycznego, a więc ilość energii, zależy od intensywności promieniowania słonecznego. Nikt zatem nie daje nam gwarancji co do ilości wyprodukowanego prądu. Nasłonecznienie w północno-zachodniej części Polski oscyluje w granicach 950-1050 kWh rocznie na 1m2, Dlatego każdy 1 KW instalacji da nam około 900-1000 KWh energii rocznie.
  • Sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność bywa bardzo różna, Waha się od kilku do ponad 20%, zależnie od budowy ogniw. Ceny paneli są bardzo różne, dlatego najlepiej przeliczać cenę na uzyskiwaną moc elektryczną (zł/kW).
  • Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele, ale także falownik, który przetwarza go na prąd zmienny, używany przez większość urządzeń, które mamy w domu. Warto zwrócić uwagę na żywotność falowników. Działają już producenci, którzy nie boją się gwarancji sięgającej dziesięciu lat.
  • Magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach wciąż jest kosztowne. Obecnie ustawa obliguje zakład energetyczny do odkupienia energii od Prosumentów. Jeśli jednak wybierzemy akumulatory, możemy być niemal niezależni energetycznie.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne - Cena

Zgodnie z ustawą, dostawca energii elektrycznej ma obowiązek odkupić od nas jej nadmiar z instalacji PV, jeśli tylko moc nie przekracza naszej mocy przyłączeniowej. W większości domów jednorodzinnych moc przyłączeniowa wynosi przynajmniej 10 kW, a instalacje fotowoltaiczne dla przeciętnej rodziny mają do 5 kW. Najlepiej, by panele dla przeciętnego Kowalskiego były dopasowane do zużycia, a nie stosowane na wyrost. To, co wyprodukujemy w okresie dużego nasłonecznienia, możemy odebrać z sieci na warunkach 1 do 0.8, czyli za każde 1 KW odbierzemy z sieci 0,8KW. Nie płacimy wówczas za wartość opłaty dystrybucyjnej. Nadwyżkę (jeśli wyjdzie przy przeplanowanej inwestycji), możemy również sprzedać, ale niestety za prąd uzyskamy niezbyt wysoką cenę, bo tylko 80% giełdowej ceny energii w poprzednim roku. Dziś to niespełna 18 groszy za 1KW. Ważny warunek - dopasuj instalacje do swoich potrzeb.

Same materiały - bez montażu - w przypadku małej instalacji PV o mocy ok. 3 kW będą kosztować około 15-17 tys zł. Montaż takiej instalacji to kolejne 1500 złotych. Czy taka inwestycja się zwróci? Wszystko zależy od wielkości naszych rachunków i stawki za prąd, a także warunków niezależnych od nas, takich jak pogoda. Koszt inwestycji zwraca się po 9-12 latach. Gdy założymy, że cena prądu będzie rosła, okres ten może się znacząco skrócić. Żywotność samych paneli oblicza się na 25 lat, ale dziś są na świecie i takie, które po 30 latach wciąż działają, choć produkują już tylko 70% tego, co wcześniej.

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wciąż mogą skorzystać z programu PROSUMENT, którym zajmuje się WFOŚIGW. Tutaj możemy liczyć na dofinansowanie nawet do 40%, jednak 1KW to koszt od 6 do 7 tys złotych za KW, a dotację musimy zamieścić w rozliczeniu rocznym i zapłacić od tego podatek. Instalację można nabyć także w kredycie. Jak podkreśla Marcin Stankiewicz z firmy SolarNed - "ta forma finansowania ostatnio coraz częściej jest rozważana przez potencjalnych inwestorów. Mamy w ofercie kilka propozycji, w tym:

  • pakiet startowy – już za 119 zł miesięcznie, gdzie moc instalacji to 2,5 kWp, a roczna produkcja powinna wynieść 2500 kWh, Do tego dochodzi jeszcze jedynie opłata instalacyjna - tylko 1500 zł
  • pakiet rodzinny – 199 zł miesięcznie z mocą instalacji 4 kWp, przy rocznej produkcji 4000 kWh, opłata instalacyjna to tylko 2000 zł
  • pakiet rozbudowany – 299 zł miesięcznie z mocą instalacji 6 kWp, roczną produkcją 6000 kWh, Opłata instalacyjna tylko 2500 zł

Panele fotowoltaiczne dla firm?

Przedsiębiorcy stają się dziś coraz bardziej świadomi i inwestują w OZE. Firmy niestety płacą więcej za prąd, choć jest to ten sam prąd co w gospodarstwach domowych. Dlatego instalacja fotowoltaiczna w firmie może nie tylko zmniejszyć rachunki za energię, ale można nabyć ją w formie leasingu lub kredytu. Instalacja jest także kwalifikowana jako koszt, zatem pod względem podatkowym może okazać się to opłacalne zarówno ekonomicznie jak i wizerunkowo.

Więcej informacji znajdziecie na expert-budowlany.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież