Przyszłość Twojego ogrodu decyduje się już dziś. Jeśli dobrze przygotujesz się do sezonu, możesz liczyć na piękny ogród i bogate plony. O co zadbać w pierwszej kolejności?
Wiosenne porządki na ogrodzie
Prace mogą ruszyć, gdy tylko stopnieje śnieg. Zaczynamy od zgrabienia jesiennych liści i pozbycia się nieczystości. Gdy temperatura przekroczy zero, można zabrać się za pielęgnację rośli. Na pierwszy ogień idę drzewa owocowe. Przycinać powinno się, o ile pozwoli na to pogoda, już w lutym. Wtedy też można usunąć martwe części bylin i traw ozdobnych. Na przełomie lutego i marca przychodzi czas na krzewy owocowe. Z pielęgnacją tych ozdobnych, na przykład tawuły, lepiej poczekać przynajmniej do połowy marca.
Gdy rozpocznie się wegetacja i pojawią się pierwsze pączki, przychodzi czas na przycięcie róż rabatowych. Należy wykonać je na wysokości piątego oczka. Martwe lub chore odrosty usuwamy całkowicie, tnąc na wysokości pierwszego zdrowego pąka. Z usunięciem zimowych osłon takich jak słoma czy flizelina najlepiej poczekać do czasu, gdy minie zagrożenie przymrozkami.
Jak przygotować ziemię na wiosnę?
Przygotowanie ziemi pod zasiew polega na usunięciu chwastów, przekopaniu gleby i zastosowaniu nawozów i wyrównaniu podłoża. W ten sposób można poprawić jej strukturę i uzupełnić składniki odżywcze niezbędne do wzrostu roślin.
Piaszczyste podłoże, które kiepsko magazynuje wodę i substancje zawarte w nawozach można podratować przy pomocy bentonitu lub mączki iłowej. W przypadku gleby ze zbyt niską zawartością piasku konieczne może okazać się około 5-10 kg piasku na metr kwadratowy ogrodu. Podłoże gliniaste polepsza się przy pomocy mączki skalnej i kompostu.
Za nasionami warto rozejrzeć się jak najwcześniej. W ten sposób kupisz je taniej i dasz sobie czas na zaplanowanie ogrodu. Zastanów się najpierw, jakich warzyw naprawdę potrzebujesz i czy wszystkie z nich opłaca się uprawiać. Przejrzyj też zapasy z poprzednich lat. Być może jesteś w stanie wykorzystać nasiona kupione rok temu…
Zwracaj też uwagę na wybieraną odmianę. Niektóre mogą okazać się odporne na choroby, a inne dadzą zaskakująco wielkie plony. Nie warto decydować się na konkretną paczkę nasion tylko ze względu na cenę. Nie chcesz przecież oszczędzić kilku złotych po to, by później zniweczyć w ten sposób kilka miesięcy własnej pracy, prawda?
Jak przygotować trawnik na wiosnę?
Kilka prostych zabiegów wykonanych wiosną sprawi, że trawa będzie rosła jak należy. Najważniejsze jest uprzątnięcie zeszłorocznych liści blokujących dostęp do światła i powietrza. Najlepiej zrobić to w pierwszej kolejności. Warto również napowietrzyć trawnik, wykonując w nim otwory specjalnym narzędziem lub po prostu grabiami. Umożliwi to wniknięcie tlenu i składników odżywczych w głąb trawnika, dzięki czemu warunki do wzrostu będą idealne. Zapobiegnie to również porastaniu trawnika mchem.
Komentarze