rozwód kościelny, co, gdzie, jak, ile?

Rozwód kościelny

W dzisiejszych czasach wyróżniamy dwa rodzaje rozwodów cywilny i kościelny. Rozwód cywilny jest uzyskać stosunkowo łatwo, gdyż po złożeniu stosownych dokumentów do sądu cywilnego następuje sprawa rozwodowa. Przyczyn może być wiele. Nieraz orzeka się z czyjej winy następuje rozwód. W przypadku posiadania potomstwa ustala się prawo do opieki, a od drugiej osoby alimenty na dzieci.

Jak uzyskać rozwód kościelny?

Sakrament małżeństwa zawiera się według religii katolickiej raz na całe życie. Rozwód kościelny po zawarciu sakramentu jest rzeczą trudną do uzyskania. Należy wystąpić z wnioskiem do sądu kościelnego o unieważnienie małżeństwa. Hierarchowie kościelni nie są skłonni do rozwiązywania zawartego sakramentu Za kadencji obecnego Papieża rozwód kościelny można uzyskać, gdy jedno z małżonków przebywało w więzieniu, zachorowało na chorobę zakazaną, zataiło niepłodność, dopuściło się aborcji lub wystąpiła przemoc fizyczna. Kolejną akceptowaną przyczyną rozwodu może być brak wiary lub pozostawanie przez jedną z osób w innym związku podczas zawierania małżeństwa. Rozwód taki można uzyskać nawet w ciągu 45 dni. Poza tymi sytuacjami o rozwód jest ciężko, gdyż według prawa kościelnego małżeństwo można unieważnić gdy jeden z małżonków nie był w pełni władz umysłowych w trakcie zawierania sakramentu, gdy małżeństwo było zawarte pod przymusem lub gdy nie zostało jeszcze skonsumowane.

Kto może dać rozwód kościelny?

W chwili obecnej najwyższy Hierarcha kościelny zniósł konieczność orzekania w sądach kościelnych dwóch instancji. Moc udzielenia rozwodu w dzisiejszych czasach posiada biskup. Rozwody kościelne mogą ciągnąc się latami, gdyż jest mało powodów dla których można unieważnić małżeństwo. Po złożeniu właściwego wniosku należy cierpliwie czekać na rozpatrzenie sprawy i wydanie werdyktu. Nawet jeśli z owego małżeństwa narodziło się potomstwo, czyli jeden z obowiązków związku dwóch ludzi został spełniony można rozpocząć sprawę o unieważnienie małżeństwa. Nie należy obawiać się wystąpienia o orzeczenie unieważnienia małżeństwa z powodu posiadanego potomstwa. Orzeczenie według Prawa Kanonicznego może być pozytywne.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież