Farba do pokoju dzieciecego
Kiedy dowiadujesz się że niedługo w Twoim życiu pojawi się taki mały skarb, zadajesz sobie pytanie - jak urządzić maleństwu pokój? Jakie wybrać mebelki do pokoju dziecka czy też na jaki kolor pomalować ściany oraz jakie rodzaje farb będą do tego najlepsze i bezpieczna. W tym artykule opiszemy kilka rodzajów farb, które nadają się do malowania pokoju dla maluszków jak i starszych dzieci.

Wybierając rodzaje farb do dziecięcego pokoju należy pamiętać, że niektóre zawierają podwyższoną ilość rozpuszczalników organicznych. Dzięki temu zwiększa to wytrzymałość farby na różne czynniki zewnętrzne, jednak może ona być gorsza w tolerancji w użytkowaniu dla alergików.


Przede wszystkim stosujemy farby rozcieńczone wodą, a nie rozpuszczalnikami. Najpopularniejsze wśród farb są:

FARBY AKRYLOWE

Farby akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Należą one do grupy farb emulsyjnych. Podczas wysychania nie wydzielają szkodliwych substancji. Dzięki spoiwu te farby odporne są na ścieranie, wilgotność, promienie UV i detergenty stosowane w gospodarstwie domowym, po za tym dobrze przepuszczają parę wodną.

FARBY KLEJOWE

Dawniej powszechnie stosowane były farby klejowe, których spoiwem był klej kostny dziś często zastępuje je metycelpoza. Takie farby występują tylko w wersji matowej i są rzadziej stosowane niż despersyjne. Występuje problem z czyszczeniem pokrytych nimi ścian.

FARBY MINERALNE

Farby mineralne - faktem jest, że mają uboższą kolorystykę, trudniej pomalować nimi ścianę i również są matowe. Posiadają też wiele zalet np. dzięki właściwościom antyelektrostatycznym nie osadza się na nich kurz. Ponadto ich alkaliczny odczyn sprawia, że na ścianach nie rozwijają się drobnoustroje.

Można jednym rodzajem malować całe mieszkanie, ale zazwyczaj sięgamy po kilka rodzajów farb takich jak:

WINYLOWE

Winylowe - szybko się brudzą i choć można je łatwo umyć, zastosowanie znajdą w pomieszczeniach mniej użytkowych, takich jak duży salon, pokój dzienny czy gościnny.

AKRYLOWE

Akrylowy farby te odporne są na czynniki chemiczne, są twardsze niż winylowe i przepuszczają parę wodną. Takie farby nadają się do korytarza, kuchni i łazienki, która jest dobrze wentylowana lub posiada okno.

LATEKSOWE

Lateksowe takie farby tworzą na powierzchni ścian powłokę, która nie przepuszcza pary wodnej, najlepiej nadają się do kuchni, łazienek oraz innych mokrych pomieszczeń, są odporne na szorowanie. Rzadko uczulają, lecz cena za taką farbę jest wysoka.Komentarze  

0 #1 wierna 2019-10-11 09:41
U nas są farby winylowe i sobie chwalimy. Cieszy nas to, że są łatwe z wymyciu.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież