Rekuperacja powietrza to rodzaj wentylacji mechanicznej, dzięki której ciepłe, ogrzane przez nas powietrze wywiewane z budynku - przechodząc przez wymiennik - przekazuje ciepło strumieniowi powietrza nawiewanego z zewnątrz. Dzięki temu ograniczamy straty energii i, w rezultacie, płacimy niższe rachunki za ogrzewanie!
Rekuperacja - nieodłączny element nowych budynków!
System rekuperacji to niezbędna instalacja w nowo budowanych obiektach mieszkalnych. Powodów jest kilka. Po pierwsze jest to idealny rodzaj wentylacji dla szczelnych, dobrze izolowanych budynków, które dzisiaj są budowane.
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna sprawdzała się bowiem w starszym budownictwie, w którym okna były nieszczelne, a ściany gorzej izolowane. Dziś najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna.
Ponadto, od stycznia 2021 wszystkie budynki, dla których wydano pozwolenie na budowę, również te modernizowane, muszą spełniać wymagania techniczne określane Standardem WT 2021. Określa on poziom energooszczędności budynku, według którego współczynnik EP (czyli roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania cwu) nie może być wyższy niż 70 kwh/m2rok. W osiągnięciu tego wyniku pomaga nie tylko wybór odpowiedniego źródła ciepła, ale także rekuperacja, która pozwala to ciepło zatrzymać i wykorzystać ponownie!
Jak dobrać rekuperator?
Rekuperacja to świeże i czyste powietrze w domu. Jeśli urządzenie jest dobrze dobrane i zainstalowane gwarantuje w budynku sprawną wentylację mechaniczną z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Jak właściwie dobrać rekuperator?
Niezwykle ważnym etapem jest przygotowanie koncepcji rozprowadzenia kanałów powietrznych. Należy tak dobrać jednostkę wentylacyjną by zapewnić odpowiednią ilość wymiany powietrza w pomieszczeniach.
Instalacja, która jest dobrze zaprojektowana przynosi same korzyści. Nie tylko czyste powietrze. Dzięki odpowiednim filtromoczyszcza powietrze i usuwa znaczną część zanieczyszczeń z zewnątrz. Zapewnia też komfort domownikom, zmniejszenie alergenów w powietrzu i lepszy sen.
Przy wyborze urządzenia należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczeń, a co za tym idzie - niezbędną ilość powietrza dostarczonego do pomieszczeń. Dlatego warto wykonać bilans powietrza dedykowany dla danego budynku. Rekuperatory znanych producentów są produkowane o różnych wydajnościach co daje szerokie spectrum doboru do budynku, np. 200, 350, 450 czy 550 m3/h. Duży wybór niezawodnych rekuperatorów znajdziesz na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.
Ponadto, właściwie zaprojektowana instalacja pozwala wykluczyć często popełniane błędy na etapie budowy takie jak szum i hałas czy nieskuteczność samej wymiany powietrza.
Osoby, którym zależy na odzysku części wilgoci z powietrza wywiewanego powinny sięgnąć po modele z wymiennikiem entalpicznym.