Wygląda jak rysunek techniczny z tysiącem skrótów i tajemniczych opisów. Jak znaleźć sieć kanalizacyjną, skąd wiedzieć, gdzie będzie stał Twój dom? Mapa geodezyjna wcale nie musi być dla Ciebie nieczytelna. Sprawdź więc, kiedy taka mapa jest Ci niezbędna i jak ją prawidłowo odczytać.

Co to jest mapa geodezyjna?


Do stworzenia mapy geodezyjnej niezbędna jest kopia mapy zasadniczej. Mapa geodezyjna musi być opracowana bowiem zgodnie z danymi z ewidencji gruntów i budynków. Taka mapa może być dwukrotnie większa albo mniejsza niż mapa zasadnicza. Głównym celem tworzenia nowej mapy, jest zaktualizowanie wszystkich danych, np. w celu dokonania podziału nieruchomości czy budowy domu jednorodzinnego. Rodzi się więc zasadnicze pytanie po co jest i co to jest mapa geodezyjna? To jest bardziej dokładna mapa, tworzona np. do celów projektowych, czy w celach doprowadzenia mediów, sporządzona tylko i wyłącznie przez uprawnionego geodetę. Taka mapę geodezyjną wykona dla Państwa np. firma Geo – Osnowa. 


Mapa geodezyjna Polski z numerami działek


Jedną z ważniejszych informacji na mapie geodezyjnej jest numeracja wszystkich działek. Mapa zasadnicza nie zawsze posiada takie dane, bądź nie zawsze są one aktualne. Dlatego obowiązkiem geodety jest zweryfikować ten stan i nanieść poprawki. Mapa geodezyjna Polski z numerami działek nie będzie konieczna, jeśli budujemy dom np. w Warszawie. Wtedy wystarczy jedynie lokalna mapa z danego terenu. Jeśli nie masz pewności, czy i kiedy będzie Ci potrzebna mapa geodezyjna Polski z numerami działek, to skontaktuj się z firmą Geo – Osnowa. Nie tylko pomożemy rozwiać wątpliwości, ale również przygotujemy dla Państwa właściwą mapę. 


Mapa podział działek – w jaki czytać?


Każda mapa geodezyjna charakteryzuje się umówionymi oznaczeniami, np.:

  • wo – sieć wodociągowa, albo wl – sieć wodociągowa lokalna,
  • literka G odnosi się do sieci gazowych. Tutaj oznaczeń może być kilka – gw: sieć wysokiego ciśnienia, gs: średniego ciśnienia i gn: niskiego ciśnienia,
  • podobnie jest w przypadku sieci ciepłowniczej - cw, cn, cp (cp - sieć ciepłownicza parowa),
  • tt – sieć telekomunikacyjna,
  • tm – sieć telekomunikacyjna miejska.

Jak wygląda mapa podział działek? Oprócz skrótów, tyczących się do wszystkich przyłączy, taka mapa powinna mieć również zakreślony obszar, na którym dokonywane są wszystkie aktualizacje. Natomiast wiedząc, gdzie przebiega linia sieci gazowej czy sieć telekomunikacyjna, można korzystniej rozgraniczyć nieruchomości. Wtedy wiadomo, czy również po podziale działek, każdy z właścicieli będzie miał łatwy dostęp do przyłączy. Interesuje Cię mapa podział działek? Skontaktuj się z firmą Geo – Osnowa w celu stworzenia takiego dokumentu. 


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież