Rekuperacja jest specyficzną instalacją. Nie ma namacalnego działania, a efekty trudno dostrzec gołym okiem. Dlaczego więc montujemy rekuperację. Przed montażem instalacji warto zwrócić uwagę na jakość snu i samopoczucie. Warto prowadzić dzienniczek w którym zapisywane będzie samopoczucie każdego dnia z rekuperacją. Będzie to dowód pozytywnego działania instalacji. W innym przypadku moglibyśmy nawet nie zwrócić na to uwagi.



Wydawać się mogło, że nowy dom wybudowany według obowiązujących norm będzie energooszczędny i nie zaskoczy nas niepożądanym zjawiskiem jakim jest pleśń. W pomieszczeniach z wysoką wilgotnością pleśń pojawia się szybko. W obecnym budownictwie w którym obowiązują szczelne okna, szczelnie drzwi i inne wszelkie izolacje wentylacja grawitacyjna nie funkcjonuje. Nie ma napływu świeżego powietrza więc z czasem gromadzące się powietrze powoduje „zaduch”. Z tego powodu duże grono osób decyduje się na wentylacje mechaniczną.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator zapewnia cyrkulacje i wymuszoną wymianę powietrza w budynku, poza tym sprawność odzysku ciepłą w najlepszych urządzeniach wynosi 90%.

Jest to wysoce energooszczędne rozwiązanie, dzięki zastosowany wymiennika ciepła i silników elektrycznych. Zasada działania polega na pobraniu ciepła z powietrza wypuszczanego na zewnątrz i zastosowanie go do ogrzania powietrza napływającego z zewnątrz wtłaczanego do pomieszczeń objętych systemem. Powietrze wylatujące z domu nie miesza się z świeżym powietrzem, dlatego mamy tu wysoką higienę zapewniającą bezpieczne i komfortowe warunki w budynku. Całość nazywana jest wentylacja mechaniczną z odzyskiem ciepła.

W systemie podłącza się dwie rury prowadzące do czerpni i wyrzutni z których dostarczane jest świeże powietrze, a usuwane zużyte oraz dwa przewody z pomieszczeń. Wyciąg zużytego powietrza łączy się z rurami z brudnych pomieszczeń takich jak kuchnia, toaleta i korytarz. Nawiew powietrza świeżego już ogrzanego podłącza się do przewodów wentylacji, która prowadzi do anemostatów, które umiejscowione są w pomieszczeniach czystych takich jak salon, sypialnia lub gabinet.

Instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła warto montować na etapie budowy domu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie zamontowania jej w starszych budynkach i tych nowo wybudowanych.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na https://rekuperacjawdomu.pl

Dlaczego warto kupić rekuperator?

Lepsze samopoczucie i lepszy sen.

Znamy atmosferę panującą w długo nie wietrzonych pomieszczeniach w których dodatkowo przebywa kilka osób. Komfort pracy szybko spada. Brak świeżego powietrza powoduje apatie, bóle głowy i infekcje oraz senność i ogólne zmęczenie. Wentylacja mechaniczna oferuje świeże powietrze to tak jakbyś miał cały czas otwarte okno. Świeże powietrze poprawia samopoczucie, dodaje energii i gwarantuje lepszy sen.

Po montażu takie instalacji wiele osób obserwuje poprawę z temacie infekcji dróg oddechowych i problemów z alergią.

Koniec z pleśnią i parą na lustrze

Pleśń jest zmorą nawet nowo wybudowanych domów. Przy braku odpowiedniej wentylacji plamki pleśni pojawiają się szybko w łazience lub przy oknach dachowych. Dzięki rekuperacji problem ten znika, a w łazience nie będzie pary na lutrze do gorącej kąpieli.

Komfort użytkowania

Rekuperator umieszczony jest pod dachem, a więc nie widać go ani nie słychać. Śladem rekuperacji jest obecność w suficie anemostatów i niewielki panel sterowania, który można zamontować w dowolnym miejscu w domu. Dzięki panelowi możemy zaprogramować parametry pracy centrali zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami użytkowników.

Czy jest to opłacalne?

Koszt rekuperacji w domku wolnostojącym może sięgnąć 10-15 tysięcy złotych w zależności od wybranego urządzenia, funkcji dodatkowych i ilości kanałów wentylacyjnych oraz rodzaju wybranych nawiewników. Podczas pracy rekuperator pobiera prąd. Pobór prądu można porównać do świecącej całą dobę żarówki 100 Watowej. Działanie można sterować panelem na przykład zmniejszając wydajność jeśli dom jest pusty. Korzyści jakie daje rekuperacja są nieocenione. Poprawia klimat w domu i samopoczucie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież