Welur jako tkanina zalicza się do pluszów. Wytwarzany jest w mocnej i puszystej przędzy runowej. Warto zauważyć fakt naprawdę dużej wytrzymałości na ścieranie. Dlatego welur ma wiele zastosowań. Wytrzymałość weluru bierze się z niespotykanego splotu.


Znakomicie nadaje się na obicia mebli czyli stosujemy ten materiał w tapicerstwie. Kanapa z weluru pasuje do wielu wnętrz tych klasycznych jaki i stylowych. Materiał welurowy w szerokiej gamie kolorów znajdziemy w sklepie https://pasadenahome.pl/tkaniny/rodzaj-tkanin/tkaniny-welur-plusz/ . Bogata oferta materiałów welurowych dodatkowo zachęca niewygórowanymi cenami.


Pranie, czyszczenie tkaniny welurowej

Jest to materiał, który łatwo zabrudzić więc trzeba umiejętnie czyścić. Plamy z wina i tłuszczów możemy zetrzeć roztworem amoniaku w stosunku 4 łyżeczki na litr wody. Piorąc należy pamiętać o przecieraniu weluru z włosem, a nie pod włos czyli przecieramy zgodnie z układającymi się włóknami. Welur można również czyścić za pomocą specjalnych pianek i proszków. Ważną sprawą jest stosowanie preparatu zgodnie z wytycznymi producenta, bo o zniszczenie mebla nie trudno. Przeważnie nakłada się preparat na plamę i już po kilku minutach ściera się lub usuwa szczoteczką z miękkimi włóknami. Pojawia się kłopot zagnieceń i nieprzyjemnego zapachu. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie żelazko parowe. Parownice nadają się do likwidacji zagnieceń i odświeżania materiału welurowego. Ponadto takie urządzenie szybko usunie niechciane roztocza. W przypadku plamy reakcja powinna być szybka. Pamiętajmy o niewcieraniu plamy w welur. Gąbeczką lub ręcznikiem papierowym wycieramy miejsce, a najlepiej jest pozostawić na plamie ręcznik papierowy do momentu wyschnięcia. Warto wiedzieć o sprawdzaniu się ściereczki namoczonej w wodzie w walce z plamami na welurze. Kolejnym sposobem na walkę z plamami jest ściereczka z szarym mydłem. Na kanapach może powstać problem zasiedzenia. W takim przypadku welur należy rozczesać. Ważne!.O czym trzeba pamiętać podczas czyszczenia mebla z weluru. Nie stosujemy silnych detergentów takich jak rozpuszczalnik lub wybielacz, bo mogą na trwałe uszkodzić materiał. Przed właściwym czyszczeniem warto na obiciu sprawdzić działanie środka, bo może odbarwiać. Przy czyszczeniu weluru nie należy używać zbyt dużej wody, gdyż materiał długo schnie i jest to przyczynek do powstania pleśni.

Zastosowanie weluru i jego cechy.

Materiał jest miły w dotyku, puszysty i miękki. Kolejnym jego zastosowaniem jest odzież. Szlafroki, piżamki i odzież wierzchnia wykonana z weluru daje wrażenie komfortu. Zastosowanie znajduje w wielu gałęziach przemysłu. Od dzianin przez zabawki dla dzieci po tapicerkę samochodową. Moda na welur co jakiś czas powraca. Obecnie najpopularniejszym produktem tekstylnym są dresy. Jednak w rozmaitych sieciówkach można znaleźć topy, sukienki i spodnie. Do najczęściej spotykanych welurów zaliczamy te niezabarwione na jeden kolor i jedwabne z bardzo intensywnymi kolorami. Uczucie komfortu i wygoda to główne zalety weluru. Wprowadzając ten materiał do wnętrza stwarzamy wrażenie ciepła i przytulności. Welur jest przyjemny dla oczu ekskluzywny, elegancki i przypomina aksamit. Odznacza się trwałością i solidnością. Niesłabnąca popularność tkaniny welurowej wynika z cech materiału.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież