Wentylacja mechaniczna którą jest rekuperacja polega na wymianie zanieczyszczonego powietrza na świeże. Poza tym w letnie dni nawiewane jest zimne powietrze, a zimą ciepłe. Ponadto nawiewane powietrze jest filtrowane. Zaawansowana technicznie wentylacja mechaniczna to nic innego jak rekuperacja z odzyskiwaniem ciepła. Najważniejszym elementem w rekuperatorze jest wymiennik ciepła. To w nim następuje przekazanie energii między powietrzem nawiewanym, a wywiewanym.

Warto wiedzieć, że największym plusem wentylacji mechanicznej jest oszczędność na ogrzewaniu. Wiedzieć trzeba, że rekuperator podniesie temperaturę powietrza nawiewanego przez co instalacja grzewcza nie musi ogrzewać powietrza. Dzieje się to dzięki przekazaniu energii do nawiewanego powietrza. Warto odnotować fakt, że z najbardziej zaawansowanych rekuperatorach odzysk ciepła wynosi 80%. Niestety w centralach obrotowych zysk może być mniejszy nawet o 20%. Na rynku sprzedawane są wymienniki krzyżowe, lecz nie są one instalowane w domkach wolnostojących, gdyż każdy chce mieć jak największe korzyści finansowe. Rekuperacja to głównie lepsze samopoczucie i zdrowie mieszkańców domku. Ponadto świeże i filtrowane powietrze dostępne w każdym pokoju domu wpływa na nasze zdrowie.



Do głównych zalet wentylacja mechanicznej należą:

  • znacznie lepszy komfort klimatyczny którego nie uzyskamy dzięki wentylacji grawitacyjnej,

  • przy inwestycji z pompą ciepła oszczędność wynieść może nawet 15 tysięcy złotych,

  • powietrze niezależnie od pory roku i warunków panujących na zewnątrz jest stale i kontrolowanie wymieniane,

  • jest możliwość skorzystania z gruntowego wymiennika ciepła,

  • brak zanieczyszczeń smogowych i alergenów dzięki filtracji powietrza.

Gdzie jest stosowana wentylacja mechaniczna?

Wentylację mechaniczną warto stosować wszędzie tam gdzie chcemy mieć przez cały rok świeże powietrze. Niektóre domy nie posiadają wentylacji lub mają zbudowaną mechaniczną z uwagi na ich budowę czyli gruba warstwa ocieplenia ścian, okna z trzema szybami, które nawieją powietrze tylko wtedy kiedy zostaną rozszczelnione nawiewniki, poza tym fundamenty zaizolowane. Taki energooszczędny dom można porównać do termosu.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna dzieli się na nawiewną-wywiewną i wywiewną.

Kilka zdań o wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Składa się ona głównie z wyrzutni zużytego powietrza i czerpni powietrza. Czerpnię należy umieścić z północnej strony domu lub mieszkania. Należy zwrócić uwagę aby czerpnia była usytuowana z dala od kominów, ruchliwych ulic i miejsca wywiewania kanalizacji. Jeśli montujemy czerpnię w ogrodzie należy zadbać o to aby była osłonięta od zanieczyszczeń i zamontowana w miejscu zacienionym. Wentylacja ta jest najlepszym sposobem na świeże powietrze i wywianie zużytego. Istnieje możliwość ustawienia intensywności pracy rekuperatora oraz odzyskanie ciepła z usuwanego powietrza.

Wentylacja mechaniczna wywiewna. Głównym składnikiem jest wentylator, który zasysa zużyte powietrze z wszystkich kanałów wentylacyjnych i usuwa je na zewnątrz. Dzięki temu wyeliminowana została wada wentylacji grawitacyjnej. Taka wentylacja umożliwia regulacje intensywności wywiewu powietrza poprzez ustawienie wentylatora lub zmniejszenie odpływu powietrza kratkami wentylacyjnymi, które można przymykać. Zaletą takiej wentylacji jest brak konieczności stawiania kominów z cegieł. Wystarczy rura z daszkiem zamontowana na poddaszu. Na poddaszu instaluje się centralny wentylator wywiewający zużyte powietrze. Należy wiedzieć, że takiej wentylacji nie stosuje się w domach lub mieszkaniach z kominkiem, otwartą komorą spalania i gazowym podgrzewaczem wody. Powodem jest możliwość doprowadzenia przez wentylator do odwrócenia ciągu powietrza. Wtedy to wszystkie zanieczyszczenia i spalimy mogą trafić z powrotem do domu. Niestety jeśli chcemy system energooszczędny nie warto wybierać wentylacji mechaniczne wywiewnej gdyż spora ilość wymienianego powietrza przekłada się na straty ciepła uciekającego na zewnątrz.

Jak widać rekuperacja jest skutecznym sposobem wentylacji mechanicznej której skuteczność jest znacznie większa do wentylacji grawitacyjne. Ilość zalet takiej wentylacji zachęca i kusi potencjalnych klientów do zakupu rekuperatora. Czyste i świeże powietrze przez cały rok to główny plus wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Warto zatem pokusić się o sprezentowanie sobie rekuperatora.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież