Panele słoneczne służą do produkcji energii cieplnej, która możemy wykorzystać do podgrzania wody do codziennego użytku lub jako pomoc w instalacjach centralnego ogrzewania. Wyprodukowaną energię możemy spożytkować na dogrzewanie w okresie jesiennym i wczesną wiosną. Budowa tradycyjnych paneli słonecznych płaskich nie jest skomplikowana. We wnętrzu znajduje się orurowanie absorbera, mata z włókna szklanego oraz płyta. Całość uszczelnia rama znajdująca się na górze absorbera. W dolnej części kolektora słonecznego znajdują się króćce którymi podłącza się panel do instalacji.





Panele słoneczne płaskie dzieli się na:

  • kolektory zwykłe: w zwykłych panelach słonecznych przechwytywane są jest promieniowanie bezpośrednie, które nagrzewa absorber pod którym znajdują się rurki z czynnikiem roboczym pochłaniającym ciepło.
  • kolektory próżniowe: zbudowane są tak samo jak panele płaskie tylko wkoło absorbera wytworzona jest próżnia. Dzięki temu kolektor próżniowy jest bardziej wydajny i efektywniejszy. Pochłania również promieniowanie rozproszone oraz jak kolektor płaski promieniowanie bezpośrednie.

Panele słoneczne próżniowe rurowe dzieli się na:

  • koncentryczne: składają się z reflektorów, które są skupione na rurce z czynnikiem grzewczym. Dzięki kształtu zwierciadła kolektor jest w stanie zwiększyć pochłanianie promieniowania rozproszonego przez sunące po niebie chmurki. Dzięki skupieniu promieniowania czynnik grzewczy może być nagrzany do wysokich temperatur, co za tym idzie są bardzo sprawne.
  • z rurkami cieplnymi: w rurce cieplnej znajduje się np. alkohol, który jest cieczą łatwo parującą. Energia odbierana jest z absorbera gdy substancja odparowuje. Panele te są dosyć sprawne, lecz nieco mniej aniżeli panele koncentryczne.
  • z przepływem bezpośrednim czynnika roboczego: panele te mają 2 rurki zamontowane w szklanej rurze próżniowej. Do absorbera wpływa zimny czynnik, a do wewnątrz całej instalacji wpływa ogrzany już przez promienie słoneczne czynnik roboczy.

Chcąc zaoszczędzić na przygotowaniu ciepłej wody użytkowej powinniśmy wybrać kolektory próżniowe rurowe, lecz należy liczyć się z dłuższym okresem zwracania się kosztów inwestycji. Do ogrzania wody użytkowej biorąc pod uwagę długofalowe oszczędności pieniędzy należy wybrać tańsze panele słoneczne płaskie. Sprawdzają się do dogrzania wody w przydomowym basenie, w domkach letniskowych lub większych pensjonatach.

Komentarze  

0 #1 pomik 2019-10-09 10:31
My mamy najprostsze panele i muszę powiedzieć, że nie zawodzą. Tanie płaskie panele podgrzewają nam wodę.
Jako użytkownik paneli słonecznych muszę przyznać, że warto kupić.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież