Klimatyzator bez rury odprowadzającej ciepłe powietrze

Klimatyzator bez odprowadzania rury

W suchym i gorącym klimacie najlepszym rozwiązaniem są klimatyzatory ewaporacyjne czyli takie w których zastosowane jest schładzanie powietrza za pomocą odparowania wody. Klimatyzatory ewaporacyjne dzieli się na trzy zasadnicze grupy: pośrednie, bezpośrednie i hybrydowe. Jedną z zalet takich klimatyzatorów jest poprawienie wilgotności powietrza. Kolejną zaletą klimatyzatorów ewaporacyjnych jest ich ekonomiczność i znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej w porównaniu z klimatyzatorami sprężarkowymi.

Jak działa klimatyzator bez rury odprowadzającej ciepłe powietrze?

Jak działają klimatyzatory bez rury odprowadzającej ciepłe powietrze? Zasada działania klimatyzatorów ewaporacyjnych jest bardzo prosta. W klimatyzatorze znajdują się filtry z kształcie plastrów miodu, które absorbują wilgoć w ciepłego powietrza i gromadzą ją w zbiorniku. Następnie następuje proces schładzania wody, która wędruje z powrotem do filtrów. Cichy wentylator tłoczy powietrze do filtrów, które przepuszczają powietrze i nawilżają schłodzoną wodą. W ten sposób powstaje chłodne powietrze, które można porównać do morskiej bryzy. Proces ten powtarzany jest przez cały czas pracy klimatyzatora.

Klimatyzator ewaporacyjny pośredni

W klimatyzatorze ewaporacyjnym pośrednim wykorzystywany jest obieg zamknięty w którym znajdują się dwa strumienie powietrza. Strumień roboczy i główny. Nie jest tu używane odparowanie wody. Powietrze schładzane jest przez podwyższenie jego wilgotności. Zastosowany jest wymiennik ciepła przez który przepuszczane jest powietrze.

Klimatyzator ewaporacyjny bezpośredni

W Klimatyzatorze ewaporacyjnym bezpośredni zastosowany jest obieg otwarty za pomocą którego powietrze jest schładzane i dodatkowo podwyższana jest jego wilgotność. Zastosowano tu przemianę ciepła jawnego na utajone. Niestety minusem jest tu konieczność odprowadzania wilgotnego powietrza w pomieszczenia na zewnątrz. W innym przypadku wilgotność powietrza w pomieszczeniu może przekroczyć nawet 90%. W klimatyzatorze tym ciepłe i suche powietrze zamieniane zostaje na chłodne i wilgotne.

Klimatyzator ewaporacyjny hybrydowy

W klimatyzatorze ewaporacyjnym hybrydowym jest połączenie klimatyzatora pośredniego z bezpośrednim. Z klimatyzatorze tym nie jest zwiększana wilgotność względna. Schłodzenie następuje poprzez bezpośrednie odparowanie wody. Dzięki budowie hybrydowej temperatura powietrza może być w znaczny sposób obniżona. Klimatyzatory ewaporacyjne nie muszą być podłączane do żadnych rur przez które dostarczana jest woda lub czynnik chłodzący. Doskonale nadają się do użytku zewnętrznego jak i do użytku wewnątrz budynków. Sprawne działanie klimatyzatorów ewaporacyjnych wykorzystywane jest w dużych budynkach jak i małych mieszkaniach, gdzie jest niska wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Zalet klimatyzatorów jest cała masa, o niektórych z nich napisane zostało w pierwszym akapicie. Znacznie mniejsza ilość zużywanej energii elektrycznej zachęca do zakupu takiego wentylatora. Oszczędności wynikłe z niskiego poboru mocy to główny plus.

Galeria klimatyzatorów bez rury odprowadzających ciepłe powietrze:klimatyzator bez rury odprowadzajacej cieple powietrze
klimatyzator bez rury

Komentarze  

0 #1 zdziś 2019-10-09 10:48
Klimatyzatory bez rury wylotowej są zdecydowanie estetyczniejsze choć nie będziemy odbierać urody klimatyzatorą z rurą odprowadzającą.
Wpis tak mnie wciągnął, że chętnie przeczytam kolejny.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież